„Aduce interiorul la suprafață“

africaniÎntr-o seară, un negru veni cu Biblia la un misionar și-l întrebă: „Spune-mi, sfinții bărbați, care au scris această carte, au știut că există africani pe pământ?“. – „De ce îmi pui o astfel de întrebare?“, zise mirat misionarul. – „Am vorbit despre acest lucru în satul nostru. Eu cred că

au știut acest lucru, pentru că în această carte există o listă întreagă cu păcate care se găsesc în inimile africanilor. De aceea mulți oameni din satul nostru nu au mai dorit să asculte nimic când le citeam.

Ei au spus: «Cartea aceasta aduce interiorul la suprafaț㻓. – „Dragă prietene“, răspunse misionarul, „să nu crezi că inima mea arată altfel decât inima ta sau a celorlalți oameni. În toți locuiește păcatul. De aceea citim că Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu, judecă simțirile și gândurile inimii“.

 

This entry was posted in Evanghelizare, Slujire and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to „Aduce interiorul la suprafață“

  1. Pingback: „Aduce interiorul la suprafață“ | Pastor Ciprian Barsan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *